SDZT15R8.2
SDZT15R8.2
Part NumberSDZT15R8.2
Detailed Description
SDZT15R8.2 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerRohm Semiconductor
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±5%
Power - Max100mW
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 5V
Operating Temperature150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device PackageSMD0603
SDZT15R8.2 - Related Products
More >>
SDZT15R8.2 Rohm Semiconductor, Zener Diode 8.2V 100mW ±5% Surface Mount SMD0603, View