SDZT15R6.2
SDZT15R6.2
Part NumberSDZT15R6.2
Detailed Description
SDZT15R6.2 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerRohm Semiconductor
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±5%
Power - Max100mW
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 3V
Operating Temperature150°C